Demokratikus Ifjúságért Alapítvány
soldi 2005.04.01. 15:29
A Demokratikus Ifjúságért Alapítvány (DIA) olyan közhasznú szervezet, amely a civil társadalom fejlődését kívánja elérni a 14 és 25 év közötti közép- és kelet-európai fiatalok önkéntes munkába való bevonásával.
A DIA önkéntes programja lehetőséget teremt a résztvevő iskolák, ifjúsági szervezetek diákjai számára, hogy civil ismereteket tanuljanak és azokat a gyakorlatban elsajátíthassák. A program sikerének feltétele a fiatal önkéntesek, helyi koordinátorok és non-profit szervezetek együttműködése. Ehhez nyújt szakmai hátteret és segítséget a szervezet.
1. Évközi önkéntes program:
- Önkéntes munka: A DIA segít fiatal önkénteseinek abban, hogy önállóan vagy helyi non-profit szervezetekkel közösen a helyi igényekhez illeszkedő önkéntes projekteket alakítsanak ki.
- "Civil óra": Heti egy fakultációs óra keretében a helyi koordinátorok segítenek abban, hogy a diákok munkájuk jelentőségét és a felmerülő szociális kérdéseket elemezzék, értékeljék. A fakultációkon szervezetektől és cégektől meghívott vendégek is tartanak előadásokat munkájukról és közösségi szerepükről.
2. Szakmai segítség: A szervezet munkatársai folyamatos konzultációt és értékelési lehetőséget biztosítanak a résztvevő iskolák, diákok, pedagógusok, civil szervezetek számára. A látogatások során önkéntesekkel, koordinátorokkal és szervezetek képviselőivel való elbeszélgetésekre, valamint a felmerülő problémákkal kapcsolatos tanácsadásra kerül sor. A folyamatos szakmai segítség mellett a szervezet képzéseket és konferenciákat is szervez. A képzéseket egy átfogó kézikönyv és egy folyamatosan bővülő internetes honlap teszi teljessé.
3. Nemzetközi ifjúsági programok: A hazai programok mellett a DIA a különböző országok fiataljai közötti kapcsolatot és közös munkát is kiemelten fontosnak tartja. E célból rendeznek olyan programokat, ahol a közép- és kelet-európai diákok együtt dolgozhatnak társaikkal a nyár folyamán. Az évközi programban résztvevő önkénteseknek Nemzetközi Nyári Tábort és csereprogramokat szerveznek. Az EVS program keretén belül pedig önkénteseket fogadnak és küldenek. A Magyar-Amerikai Önkéntes Program, HAVE amerikai és magyar egyetemistákat köt össze egy háromhetes önkéntes projekt keretében. A munkát kulturális programok, műhelymunkák, előadások és kirándulások egészítik ki. A program legfőbb értéke, hogy egy közös cél érdekében dolgoznak együtt különböző országok fiataljai, miközben egymás kultúrájával ismerkednek.
4. Tanácsadói Testület:
Az önkéntes hálózat kialakításában fontos segítséget nyújt a DIA szakértőkből álló Tanácsadó Testülete. A tanács munkájában az oktatás, az üzleti élet, a civil és az állami szektor képviselői vesznek részt. A Testület fő célja a munkánk köztudatban való elterjesztése, elfogadtatása valamint az önkéntesség ügyét előremozdító javaslatok, kutatási témák megalapozása és elindítása.
A hálózatban résztvevő országok:
- Magyarország
- Cseh Köztársaság
- Jugoszlávia
- Lengyelország
- Oroszország
- Románia
- Szlovákia
- Szlovénia
- Ukrajna
MIT NYÚJT A DIA PROGRAM AZ ÖNKÉNTESEKNEK:
- Új élmények, új barátok, új kihívások
- Tapasztalatok során megszerzett ismeretek (pszichológia, társadalomismeret, környezetvédelem, kultúra, stb.)
- Önismeret, önértékelés, önbizalom
- Önállóság, felelős kritikai gondolkodás
- Pályázatírási, programszervezési gyakorlat
- Csoportmunka, együttműködés civil szervezetekkel
- Más kultúrák megismerése, tolerancia
- Hogyan kommunikáljunk egymással
- Segítség a pályaválasztásban, munkához való pozitív hozzáállás
- Elismerés
- Képzéseken, konferenciákon való részvétel
- Nyelvgyakorlás
- Nemzetközi programok, nemzetközi önkéntes munkalehetőségek
Az iskoláknak és ifjúsági szervezeteknek:
- Pedagógiai módszerek kiszélesítése (tapasztalati tanulás beépítése a diákok tanulmányaiba)
- Helyi szintű és országos elismertség
- Az iskola helyi köztudatba kerülése
- Média, nyilvánosság
- Pályázati lehetőségek
- Nemzetközi kapcsolatok
- Helyi szintű kapcsolatok bővítése (önkormányzat, civil szféra, más iskolák, helyi média)
- Nagyobb helyi szintű támogatottság a programoknak köszönhetően
- Országos hálózat által nyújtott előnyök (szakmai segítség, tapasztalatcsere, internetes megjelenés)
- Aktív diákság
Koordinátoroknak szervezett konferenciák, tréningek
A helyi közösségnek (család, lakóhely):
- Hasznos, a közösség igényein alapuló programok
- A helyi problémákra érzékeny és a közösségért tenni akaró fiatalok
- Új, lelkes munkaerő
- Nyelveket beszélő, programokat szervező fiatalok
- Nemzetközi és hazai ismertség a program révén és a médián keresztül
- A programban résztvevő fiatalok tisztább képet szereznek a közösségben elfoglalt helyükről, lehetőségeikről és pozitívan kötődnek hozzá
- Állampolgári öntudat erősítése a fiatalokban
- Különböző korosztályok közötti kapcsolatok erősödése.
MIÉRT JÓ, HA CSATLAKOZOL A DIA-HOZ?
Ismereteket, tapasztalatokat szerezhettek az önkéntesi munkában. Kapcsolatokat alakíthattok ki és tarthattok fenn országhatáron innen és túl. Teljesebb képetek lehet önmagatokról, hiszen megismerhetitek lehetőségeiteket, korlátaitokat. Folyamatosan fejlődhettek, miközben jól érzitek magatokat, és nem utolsó sorban egy jó csapatban dolgozhattok. Megtanulhatjátok hogyan kezeljétek a konfliktusokat és hogy mit csinálhattok kilátástalannak tűnő helyzetekben.
Ha további információra van szükséged, látogasd meg a http://www.i-dia.org vagy a http://www.makeconnection.huhonlapokat, de személyesen is fordulhtsz az Alapítványhoz:
Zsók Ágnes
Demokratikus Ifjúságért Alapítvány, DIA
1063 Budapest, Kmety György u. 15.
Telefon: +36-1-354-1191
Fax: +36-1-472-0300
Email: agi@i-dia.org
|