Diákmunka : A diákmunka szövetkezetek általános feltételei
A diákmunka szövetkezetek általános feltételei
2010.05.05. 13:53
· Csak 16 éves kor feletti, nappali tagozatos jogviszonnyal rendelkező diákokat (középiskolás, egyetemista, főiskolás) foglalkoztatnak.
· Általában szigorúan kérik az iskolalátogatási igazolást.
· A munkavégzés előtt a munkavállaló diáknak szövetkezeti részjegyet kell jegyezni, melynek szokásos értéke 500-1000,- Ft. Az összeget belépéskor kell befizetni, vagy az első fizetésből kerül levonásra. A befizetett összeget vissza lehet igényelni, de ez a tagsági viszony megszünését eredményezi.
· A szükséges adatok a személyes adatokon kívül: adóazonosító jel, TAJ-szám, bankszámlaszám (mivel a legtöbb helyen a munkabéreket már csak banki átutalással fizetik ki). Bankszámla bármely bankban nyitható.
· A Munkaszerződés kitöltése után bármelyik munkára jelentkezhet a munkavállaló diák, amit a szövetkezet kínál. Amennyiben a hallgató azonnal nem talál alkalmas munkát, jelentkezhet az adatbázisokba, vagy például kategorizált levelezőlistákra is (így e-mailban is lehet értesítést küldeni). A nagyobb szövetkezetek aktuális ajánlataikat napi frissítésben a honlapjaikon is elhelyezik.
· Fontos, hogy a diákok munkavégzés során feltétlenül vezessék, és a munkahelyen a munkavezetővel írassák alá a jelenléti ívüket, hisz ezzel igazolják, hogy dolgoztak. Fizetés minden ledolgozott hónapot követő hónap elején van. A félreértések elkerülése érdekében a munkába állás előtt mindenképp érdemes érdeklődni a bérezésről, illetve arról, hogy a bérből milyen összegek kerülnek levonásra (járulékok, SZJA).
· Leggyakoribb munkalehetőségek: adatrögzítés, irodai-, adminisztratív munkák, telefonos ügyfélszolgálat, csomagolás, címkézés, borítékolás, könnyű fizikai munkák, hostess, szórólaposztás, plakátozás, programkezelés, szoftvertesztelés, rendszergazda.